  • MUR30010CTR
MUR30010CTR
advertisement
Manufacturer No:
MUR30010CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MUR30010CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
MUR30010CTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MUR30010CTR
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.5kA
  • Output Current-Max
    150A
  • Application
    SUPER FAST RECOVERY
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2750A
  • Reverse Voltage
    100V