  • MXO45-3C-10M0000
MXO45-3C-10M0000
advertisement
Manufacturer No:
MXO45-3C-10M0000
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-MXO45-3C-10M0000
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 355
Step5Bar-code shipping tag
MXO45-3C-10M0000
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Additional Feature
    TRAY
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    13.2mm
  • Frequency
    10MHz
  • Frequency Stability
    50 ppm
  • Physical Dimension
    20.8mm x 13.2mm x 5.1mm
  • Operating Frequency
    10MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Rise Time-Max
    10ns
  • Fall Time-Max
    10ns
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Oscillator Type
    HCMOS/TTL
  • Load Capacitance
    50pF
  • Max Supply Current
    25mA
  • Output Low Current-Max
    16mA
  • Height
    5.1054mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    13.208mm