  • NCP03XH223J05RL
NCP03XH223J05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03XH223J05RL
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP03XH223J05RL
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
NCP03XH223J05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03XH223J05RL Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Tape & Reel (TR). In the 0201 (0603 Metric) package, it is included as a convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±5%. It is recommended that NTC thermistors be set at -40°C~125°C to ensure reliable performance. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.1W. The maximum power dissipation for NTC thermistors is 100mW. NTC thermistors can operate at 210μA without much degeneration of the fuse elements.
NCP03XH223J05RL Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
22kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 210μA
5% Tolerance
NCP03XH223J05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03XH223J05RL NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Compensation of pressure sensors
  • Mobile phones
  • Liquid Level Sensing
  • Water heaters
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCP03XH223J05RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP03
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    300μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    210μA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±1%