  • NCP15XW682J03RC
NCP15XW682J03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XW682J03RC
HK JDW NO:
535-NCP15XW682J03RC
Datasheet:
NCP15XW682J03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XW682J03RC Overview
The package of NTC thermistors is Tape & Reel (TR). It is included in 0402 (1005 Metric) as a convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5% in order to function properly. A temperature setting of -40°C~125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.1W. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW. If the maximum current of the NTC thermistors is 380μA, the fuse element will not be adversely affected.
NCP15XW682J03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
6.8kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 380μA
5% Tolerance
NCP15XW682J03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XW682J03RC NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature detection of battery cells
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature regulation and measurement
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Apparatus
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XW682J03RC
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    380μA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    6.8k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3987K
  • Thermal Sensitivity Index
  • Length
    1mm