  • NCP18WD683E03RB
NCP18WD683E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WD683E03RB
HK JDW NO:
535-NCP18WD683E03RB
Datasheet:
NCP18WD683E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18WD683E03RB Overview
The package of NTC thermistors is Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±3%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C~125°C to ensure reliable operation. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. 0.1W power can be dissipated by the electronic component. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 100mW of power. NTC thermistors are capable of carrying a maximum current of 120μA without deteriorating excessively.
NCP18WD683E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 120μA
3% Tolerance
NCP18WD683E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WD683E03RB NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • CD players
  • Mobile phones
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Automotive Electronics
  • Liquid Level Sensing
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Automotive electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WD683E03RB
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    68kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    120μA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    68k
  • B25/85
    4209K
  • Thermal Sensitivity Index
    4150 K
  • B25/50
  • Length
    1.6mm