  • NCP18XM221E03RB
NCP18XM221E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XM221E03RB
HK JDW NO:
535-NCP18XM221E03RB
Datasheet:
NCP18XM221E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XM221E03RB Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). In order to make things easier, it is included in the package 0603 (1608 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±3% in order to operate. A temperature setting of -40°C~125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. Dissipation of energy of 0.1W can be absorbed by the electronic component. There is a maximum power dissipation of 100mW during the operation of NTC thermistors. NTC thermistors can operate at 2.1mA without much degeneration of the fuse elements.
NCP18XM221E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
220Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 2.1mA
3% Tolerance
NCP18XM221E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XM221E03RB NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • CD players
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display contrast
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XM221E03RB
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    2.1mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    220
  • B25/85
    3545K
  • Thermal Sensitivity Index
    3500 K
  • B25/50
  • Length
    1.6mm