  • NCP18XW332E03RB
NCP18XW332E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XW332E03RB
HK JDW NO:
535-NCP18XW332E03RB
Datasheet:
NCP18XW332E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XW332E03RB Overview
In the package of a Bulk, you can find NTC thermistors. It is included in 0603 (1608 Metric) as a convenience. The resistance tolerance of NTC thermistors is ±3%. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature to ensure reliable performance. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly. Power dissipation of 0.1W can be absorbed by the electronic component. A NTC thermistor is capable of dissipating 100mW of power.
NCP18XW332E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP18XW332E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XW332E03RB NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Battery packs
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Refrigeration
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Heating systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XW332E03RB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3.3k
  • B25/85
    3987K
  • Thermal Sensitivity Index
    3950 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm