  • NRH2410T6R8MN
NRH2410T6R8MN
advertisement
Manufacturer No:
NRH2410T6R8MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NRH2410T6R8MN
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NRH2410T6R8MN
Description:
FIXED IND 6.8UH 570MA 492 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRH2410T6R8MN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    NR, H Type
  • Size / Dimension
    0.094Lx0.094W 2.40mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.5mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    570mA
  • Lead Pitch
    1.45mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    492mOhm Max
  • Max DC Current
    750mA
  • Frequency - Self Resonant
    43MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Case/Size Code
    1010
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm