  • NTPA74R0LB1B0
NTPA74R0LB1B0
advertisement
Manufacturer No:
NTPA74R0LB1B0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTPA74R0LB1B0
Package:
Datasheet:
NTPA74R0LB1B0
Purchasing and Inquiry
NTPA74R0LB1B0 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. NTC thermistors can operate reliably at 160°C because of their maximum operating temperature. Thermistors can operate at -20°C for reliability. If the thermistors are operated at 2.3A, the fuse element will not deteriorate too much.
NTPA74R0LB1B0 Features
Package/Case: Bulk
4Ohm Resistance
Current Rating of 2.3A
15% Tolerance
NTPA74R0LB1B0 Applications
There are a lot of Murata Electronics NTPA74R0LB1B0 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Automotive electronics
  • Liquid Level Sensing
  • Electronic Thermometers
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Air-conditioning systems
  • Automotive Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NTPA74R0LB1B0
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    15%
  • Resistance
    4Ohm
  • Max Operating Temperature
    160°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Current Rating
    2.3A
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    264V
  • Diameter
    7.0104mm
  • Width
    5mm