  • NTSA0XH103FN6A0
NTSA0XH103FN6A0
advertisement
Manufacturer No:
NTSA0XH103FN6A0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTSA0XH103FN6A0
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
NTSA0XH103FN6A0 Overview
In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 125°C. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -40°C without compromising reliability. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. As long as the fuse element remains intact, the maximum current of the NTC thermistors can be 460μA.
NTSA0XH103FN6A0 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
Current Rating of 460μA
1% Tolerance
NTSA0XH103FN6A0 Applications
There are a lot of Murata Electronics NTSA0XH103FN6A0 NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Heating systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
NTSA0XH103FN6A0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Depth
    1.8mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    460μA
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3380 K
  • Length
    3mm