  • NXFT15WB473FA1B025
NXFT15WB473FA1B025
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15WB473FA1B025
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NXFT15WB473FA1B025
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
NXFT15WB473FA1B025 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. The Bead package includes it for convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±1% in order to work. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. Dissipation of energy of 0.0075W can be absorbed by the electronic component. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 100mW.
NXFT15WB473FA1B025 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15WB473FA1B025 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15WB473FA1B025 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Liquid Crystal Display
  • LCD compensation
  • Temperature measurement and compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Water heaters
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15WB473FA1B025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NXF
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    1.2mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    47k
  • B25/85
    4108K
  • Thermal Sensitivity Index
    4050 K
  • B25/50
  • Length
    1.2mm