  • NXFT15WB473FA2B025
NXFT15WB473FA2B025
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15WB473FA2B025
HK JDW NO:
535-NXFT15WB473FA2B025
Purchasing and Inquiry
NXFT15WB473FA2B025 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). For convenience, it is included in the Bead package. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±1%. The temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. 0.0075W of power can be absorbed by the electronic component. There is a maximum power dissipation of 100mW for NTC thermistors.
NXFT15WB473FA2B025 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15WB473FA2B025 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15WB473FA2B025 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating systems
  • Refrigeration
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15WB473FA2B025
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    47kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C