  • NXFT15WF104FA2B030
NXFT15WF104FA2B030
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15WF104FA2B030
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NXFT15WF104FA2B030
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
NXFT15WF104FA2B030 Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). In order to make it more convenient, it has been included in the package Bead. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±1%. Setting the NTC thermistors' temperature to -40°C~125°C is the best way to ensure reliable performance. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. 0.0075W power can be dissipated by the electronic component. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 100mW.
NXFT15WF104FA2B030 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15WF104FA2B030 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15WF104FA2B030 NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating systems
  • Temperature regulation and measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15WF104FA2B030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NXF
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C