  • NXFT15XH103FA2B050
NXFT15XH103FA2B050
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15XH103FA2B050
HK JDW NO:
535-NXFT15XH103FA2B050
Purchasing and Inquiry
NXFT15XH103FA2B050 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. Bead includes it for your convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±1%. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 100mW. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.0075W. In general, NTC thermistors dissipate 7.5mW of energy. There is no danger of the fuse element deteriorating beyond a certain current limit for NTC thermistors.
NXFT15XH103FA2B050 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
Current Rating of 120μA
1% Tolerance
NXFT15XH103FA2B050 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15XH103FA2B050 NTC Thermistors applications.
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Mobile phones
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15XH103FA2B050
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
    Bead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    Wire
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Power Rating
    7.5mW
  • Max Power Dissipation
    7.5mW
  • Depth
    1.2mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    120μA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
    RADIAL
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3434K
  • Thermal Sensitivity Index
    3380 K
  • B25/50
  • Length
    1.2mm