  • OTX-418-HH-KF2-MS
OTX-418-HH-KF2-MS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-418-HH-KF2-MS
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-OTX-418-HH-KF2-MS
Package:
Datasheet:
OTX-418-HH-KF2-MS
Purchasing and Inquiry
OTX-418-HH-KF2-MS Overview
When the voltage for 2.1V~3.6V is provided, improved efficiency can be achieved.There are General Remote Control, Home Automation, RKE applications on the wireless RF transmitter.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 85°C°C at the maximum.The system must function at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius in order to maintain its reliability.A 3V supply voltage provides maximum efficiency.
OTX-418-HH-KF2-MS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-418-HH-KF2-MS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-418-HH-KF2-MS RF Transmitter applications.
  • Measuring for data transmission
  • Microwave radios
  • Radio communication equipment
  • Remote Control Systems
  • Keyless Entry Systems
  • Wireless communications
  • Measuring instruments
  • Fixed Wireless
  • UMTS
  • Optical transmission devices
Step5Bar-code shipping tag
OTX-418-HH-KF2-MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Published
    2010
  • Feature
    2 Buttons, 750 ft. Operating Distance
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Remote Control, Home Automation, RKE
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    418MHz
  • Function
    Transmitter
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    Handheld, 2 Button
  • Nominal Supply Current
    3.4mA