  • OTX-418-HH-KF4-MS
OTX-418-HH-KF4-MS
advertisement
Manufacturer No:
OTX-418-HH-KF4-MS
HK JDW NO:
473-OTX-418-HH-KF4-MS
Package:
Datasheet:
OTX-418-HH-KF4-MS
Purchasing and Inquiry
OTX-418-HH-KF4-MS Overview
When the voltage for 2.1V~3.6V is provided, improved efficiency can be achieved.Application General Remote Control, Home Automation, RKE is available on the wireless RF transmitter.Operating at 85°C°C ensures RF Transmitter performance.It maintains its reliability at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.A 3V supply voltage provides maximum efficiency.
OTX-418-HH-KF4-MS Features
Minimum of -40°C°C
OTX-418-HH-KF4-MS Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. OTX-418-HH-KF4-MS RF Transmitter applications.
  • Keyless Entry Systems
  • Sensors
  • GSM
  • Radio communication equipment
  • Optical transmission devices
  • Avionics
  • Recreational
  • Test Equipment
  • Notebook PC
  • Cellular infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
OTX-418-HH-KF4-MS
  • Published
    2010
  • Feature
    4 Buttons, 750 ft. Operating Distance
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    418MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    Handheld, 4 Button
  • Nominal Supply Current
    3.4mA