  • P0250.222NL
P0250.222NL
advertisement
Manufacturer No:
P0250.222NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P0250.222NL
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P0250.222NL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    P0250NL
  • Size / Dimension
    0.733Lx0.596W 18.62mmx15.14mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    7.1A
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    14mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    16A
  • Case/Size Code
    7360
  • Special Feature
    INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm