  • PC792B-1C-P-12S-D-X
PC792B-1C-P-12S-D-X
advertisement
Manufacturer No:
PC792B-1C-P-12S-D-X
HK JDW NO:
629-PC792B-1C-P-12S-D-X
Description:
40A SPDT MINI ISO PCB RELAY 12V
Step5Bar-code shipping tag
PC792B-1C-P-12S-D-X
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    90 Ohms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    133.3 mA
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1.8 VDC