  • PESD3V3L5UF,115
PESD3V3L5UF,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD3V3L5UF,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD3V3L5UF,115
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
PESD3V3L5UF,115
Description:
NEXPERIA - PESD3V3L5UF,115 - DIODE, ESD PROTECTION, 5-LINE, SOT886
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD3V3L5UF,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PESD*L5U
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Number of Elements
    5
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5.3V
  • Power - Peak Pulse
    25W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Unidirectional Channels
    5
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3.3V
  • Capacitance @ Frequency
    22pF @ 1MHz