  • PFR5561J63J11L4BULK
PFR5561J63J11L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
PFR5561J63J11L4BULK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PFR5561J63J11L4BULK
Package:
Datasheet:
Description:
560pF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC
Quantity:
In Stock : 2180
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PFR5561J63J11L4BULK
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    4.5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm