  • PHE426PF6470JR06L2
PHE426PF6470JR06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE426PF6470JR06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE426PF6470JR06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 5% Radial 1kV-DC 250V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PHE426PF6470JR06L2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    Tray
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    28mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    17.5mm