  • PHE450RR6680JR06L2
PHE450RR6680JR06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE450RR6680JR06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE450RR6680JR06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680nF Film Capacitor 5% Radial 1.6kV-DC 650V-AC
Quantity:
In Stock : 17439
Step5Bar-code shipping tag
PHE450RR6680JR06L2
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 650
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    19mm
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height
    36mm
  • Length
    41mm
  • Width
    19mm