  • PHE450SF6150JR06L2
PHE450SF6150JR06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE450SF6150JR06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE450SF6150JR06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150nF Film Capacitor 5% Radial 2kV-DC 700V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PHE450SF6150JR06L2
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700, STANDARD:IEC60384-17
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TRAY
  • Depth
    17.5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    14.5mm
  • Length
    24.5mm
  • Width
    31.5mm