  • PHE840ED6680MD18R06L2
PHE840ED6680MD18R06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE840ED6680MD18R06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE840ED6680MD18R06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PHE840E 680nF Film Capacitor 20% Radial 300V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PHE840ED6680MD18R06L2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PHE840E
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 300, SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    10.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    19mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10.5mm