  • PHE840MD6680MD18R06L2
PHE840MD6680MD18R06L2
advertisement
Manufacturer No:
PHE840MD6680MD18R06L2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PHE840MD6680MD18R06L2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PHE840M 680nF Film Capacitor 20% Radial 280V-AC Through Hole
Quantity:
In Stock : 1848
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PHE840MD6680MD18R06L2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    PHE840M
  • Published
    2008
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF
  • Packing Method
    Tray
  • Depth
    10.5mm
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    275V
  • Height
    19mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10.5mm