  • PIC10F220-I/OT
PIC10F220-I/OT
advertisement
Manufacturer No:
PIC10F220-I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC10F220-I/OT
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
PIC10F220-I/OT
Description:
384B 256 x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 10F Series PIC10F220 6 Pin 8MHz 3V SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
PIC10F220-I/OT Overview
Packaged in a SOT-23-6 format, this MCU is available in a compact size. With 4 I/Os, it's pretty good. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory it uses for its program is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in PIC® 10F Series. 384B 256 x 12 is the size of its program memory. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. 6 is the number of terminations on the IC chip that are present. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 384B. The base part number PIC10F220 can be used to find alternatives. In the case of 8MHz frequency operation, it can perform efficiently. The device works in NO PWM channels. On the chip, there are 6 pins that are accessible. There are 1 timers/counters in this device. It consists of 6 pins. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family.
PIC10F220-I/OT Features
SOT-23-6 package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC10F220-I/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC10F220-I/OT Microcontroller applications.
  • Dishwashers
  • Process control devices
  • Equipment control
  • Calculators
  • Leakage current tester
  • Petrochemical
  • Current meter
  • Industrial robot
  • Set-top boxes
  • Data acquisition and control
Step5Bar-code shipping tag
PIC10F220-I/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 10F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC10F220
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    384B
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    4
  • RAM Size
    16 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    384B 256 x 12
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    256
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    2.9mm