  • PIC12C671-10I/P
PIC12C671-10I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC12C671-10I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12C671-10I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC12C671-10I/P
Description:
1.75KB 1K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12C Series PIC12C671 8 Pin 10MHz 5V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC12C671-10I/P Overview
This Microcontroller comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. 5 I/Os are available. There is a mounting type Through Hole associated with this Microcontroller. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of memory that the program uses is OTP. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in PIC® 12C Series. There is 1.75KB 1K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 8 terminations on the IC chip. This part works in a 8-bit manner. IC Chip has 5V volt supply outputs. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 1.8kB memory size belongs to the part. The base part number PIC12C671 can be used to find alternatives. Performing well when operated at frequency 10MHz can be achieved. The device works in NO PWM channels. It is possible to access the 8 pins on the chip through the 8 pins. It has 1 timers/counters. A total of 8 pins are present. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. The device has a total of 4 ADC channels in total.
PIC12C671-10I/P Features
8-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC12C671-10I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12C671-10I/P Microcontroller applications.
  • Measuring revolving objects
  • Air fryers
  • Fire detection & safety devices
  • Information appliances
  • Keyboards
  • Oscilloscopes
  • Heart rate monitors
  • Hearing aids
  • Smoke alarms
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
PIC12C671-10I/P
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 12C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC12C671
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    30mA