  • PIC16F1788-E/SP
PIC16F1788-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1788-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16F1788-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F1788-E/SP
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1788 28 Pin 3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 9151
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1788-E/SP
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC16F1788
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    28kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Max Frequency
    32MHz
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of ADC Channels
    11
  • Length
    34.671mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm