  • PIC16F707-I/P
PIC16F707-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F707-I/P
HK JDW NO:
536-PIC16F707-I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16F707-I/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16F707 40 Pin 20MHz 3.3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 8321
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F707-I/P
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F707
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    36
  • Nominal Supply Current
    1.9mA
  • RAM Size
    363 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 14x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Address Bus Width
    8b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    14
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    4.953mm
  • Length
    53.21mm
  • Width
    14.732mm