  • PIC18F2320-I/SP
PIC18F2320-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2320-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F2320-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2320-I/SP
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2320 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 165
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2320-I/SP
    Select All
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2320
  • Pin Count
    28
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    25
  • Nominal Supply Current
    400μA
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    64 kb
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 18F