  • PIC18F8723-I/PT
PIC18F8723-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F8723-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F8723-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC18F8723-I/PT
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8723 80 Pin 40MHz 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 11
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F8723-I/PT
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F8723
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    70
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    1 Mb
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    14
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm