  • PIC18LF6310T-I/PT
PIC18LF6310T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF6310T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18LF6310T-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC18LF6310T-I/PT
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF6310 64 Pin 40MHz 5V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 9161
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF6310T-I/PT
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF6310
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    54
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    31.5mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    4
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm