  • PIC24FJ16GA002-E/ML
PIC24FJ16GA002-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ16GA002-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ16GA002-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ16GA002 28 Pin 32MHz 2.5V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3559
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ16GA002-E/ML Overview
Packaged in a 28-VQFN Exposed Pad format. There are 21 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of its program memory is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. It is part of the PIC® 24F series of electrical components. There is 16KB 5.5K x 24 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 28. 16-bits are used for its size. There is a 2.5V volt supply output on the chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 16kB. It is possible to find alternatives to the base part number PIC24FJ16GA002 by using the part number search tool. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. It is possible to access the 28 pins on the chip. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. I would like to mention a few additional features such as IT ALSO OPERATES IN 16 MHZ AT 2V MINIMUM SUPPLY in order to name a few.
PIC24FJ16GA002-E/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ16GA002-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ16GA002-E/ML Microcontroller applications.
  • Calculator
  • Smartphones
  • Playstation
  • Radios
  • Home video and audio
  • Hand-held metering systems
  • Smoke alarms
  • Smart highways
  • Glucose monitoring systems
  • Dryers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ16GA002-E/ML
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES IN 16 MHZ AT 2V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ16GA002
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA