  • PIC24FJ64GA002-I/ML
PIC24FJ64GA002-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA002-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA002-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA002-I/ML Overview
There is a 28-VQFN Exposed Pad package available. This Microcontroller has 21 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 24F series of components. The electronic part has a program memory size of 64KB 22K x 24. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of NO DMA channels are available. 64kB memory size belongs to the Chip part. The base part number PIC24FJ64GA002 can be used to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 32MHz and it is able to operate at a high frequency. There are a total of YES channels in the device. Located on the chip are 28 pins. In total, it has 5 timers and counters in it. It has 28 pins in total. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. The device has a total of 10 ADC channels in total. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
PIC24FJ64GA002-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA002-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA002-I/ML Microcontroller applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Firewalls
  • Wastewater treatment
  • Tape drives
  • Coffee machines
  • Petrochemical
  • Light sensing & controlling devices
  • Security systems
  • Smartphones
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA002-I/ML
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA002
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 24F