  • PLT1206Z1642LBTS
PLT1206Z1642LBTS
advertisement
Manufacturer No:
PLT1206Z1642LBTS
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PLT1206Z1642LBTS
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PLT1206Z1642LBTS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 16.4kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLT1206Z1642LBTS
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PLT
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    16.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Additional Feature
    FALME PROOF
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm