  • PM0603G-3R3J
PM0603G-3R3J
advertisement
Manufacturer No:
PM0603G-3R3J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM0603G-3R3J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PM0603G-3R3J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0603G-3R3J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM0603G
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    15mA
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.55Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    38MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 10MHz
  • Inductance Frequency - Test
    10MHz
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm