  • PM428S-5R6-RC
PM428S-5R6-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM428S-5R6-RC
HK JDW NO:
103-PM428S-5R6-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM428S-5R6-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 5.6uH 30% 100KHz 9.56Q-Factor Ferrite 1.38A T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM428S-5R6-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    PM428S
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
    1
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    85mOhm Max
  • Max DC Current
    1.38A
  • Frequency - Self Resonant
    69MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    9.56 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Case/Size Code
    1919
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm