  • PTP902-030F-503A3
PTP902-030F-503A3
advertisement
Manufacturer No:
PTP902-030F-503A3
HK JDW NO:
103-PTP902-030F-503A3
Package:
Datasheet:
PTP902-030F-503A3
Description:
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PTP902-030F-503A3
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTP902
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Actuator Type
    Flatted
  • Lead Length
    3.5mm
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.35mm
  • Number of Gangs
    2
  • Life (Cycles)
    15000 cycles
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm