  • PTS060302B100RPU00
PTS060302B100RPU00
advertisement
Manufacturer No:
PTS060302B100RPU00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS060302B100RPU00
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
Temp Sensor Analog 2-Pin Case 0603 Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS060302B100RPU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Series
    PTS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Output Type
    Analog
  • Current
    0.5mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.6%
  • Resistance @ 0°C
    100Ohms
  • Height
    450μm
  • Length
    1.55mm