  • PTS0603M1B100RPU00
PTS0603M1B100RPU00
advertisement
Manufacturer No:
PTS0603M1B100RPU00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS0603M1B100RPU00
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
SENSOR RTD 100OHM 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS0603M1B100RPU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, PTS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Current
    0.5mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3%
  • Resistance @ 0°C
    100Ohms