  • QVS107CG0R8CCHT
QVS107CG0R8CCHT
advertisement
Manufacturer No:
QVS107CG0R8CCHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-QVS107CG0R8CCHT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
QVS107CG0R8CCHT
Description:
V 0.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
QVS107CG0R8CCHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    V
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Automotive
  • Capacitance
    0.8pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm