  • QYX1H103JTP1FD
QYX1H103JTP1FD
advertisement
Manufacturer No:
QYX1H103JTP1FD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QYX1H103JTP1FD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QYX 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
Quantity:
In Stock : 1878
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QYX1H103JTP1FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    QYX
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.138W 6.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2414
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    6mm