  • R46KN3150JP01M
R46KN3150JP01M
advertisement
Manufacturer No:
R46KN3150JP01M
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R46KN3150JP01M
Package:
Datasheet:
Description:
150nF Film Capacitor 20% Radial 560V-DC 275V-AC
Step5Bar-code shipping tag
R46KN3150JP01M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    6mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    15mm