  • R46KR433040P0K
R46KR433040P0K
advertisement
Manufacturer No:
R46KR433040P0K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R46KR433040P0K
Package:
Datasheet:
Description:
3.3μF Film Capacitor POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
R46KR433040P0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SAFETY CLASS: X2, RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Operating Temperature (Max)
    110°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    560V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    275V
  • Height
    28mm
  • Length
    32mm
  • Width
    14mm