  • R60IF3100506AJ
R60IF3100506AJ
advertisement
Manufacturer No:
R60IF3100506AJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60IF3100506AJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 1803
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R60IF3100506AJ
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 160
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    150 %
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm
  • Length
    13.0048mm
  • Width
    4mm