  • R60IN41504030K
R60IN41504030K
advertisement
Manufacturer No:
R60IN41504030K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60IN41504030K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
R60 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Quantity:
In Stock : 1124
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R60IN41504030K
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R60
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm