  • R60PN32204040J
R60PN32204040J
advertisement
Manufacturer No:
R60PN32204040J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60PN32204040J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
R60 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
R60PN32204040J
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R60
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.10mm