  • R71MN42204030K
R71MN42204030K
advertisement
Manufacturer No:
R71MN42204030K
HK JDW NO:
417-R71MN42204030K
Description:
R71 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 420V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 833
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R71MN42204030K
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R71
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.791 20.10mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    11mm