  • R82EC3680Z370J
R82EC3680Z370J
advertisement
Manufacturer No:
R82EC3680Z370J
HK JDW NO:
417-R82EC3680Z370J
Datasheet:
R82EC3680Z370J
Description:
680nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 100V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R82EC3680Z370J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    680nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    17mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height
    10mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    7mm