  • RAC02-3.3SE/277/W
RAC02-3.3SE/277/W
advertisement
Manufacturer No:
RAC02-3.3SE/277/W
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC02-3.3SE/277/W
Package:
Datasheet:
RAC02-3.3SE/277/W
Description:
Quantity:
In Stock : 183
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC02-3.3SE/277/W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    25g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC02-SE/277/W (2W)
  • Size / Dimension
    1.33Lx0.96W x 0.70 H 33.7mmx24.4mmx17.8mm
  • Feature
    DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-W4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    67%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~305VAC
  • Output Current
    600mA
  • Output Power
    2W
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    305V
  • Current - Output 1
    600mA
  • Max Output Power
    2W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    305V
  • Height
    17.75mm
  • Length
    33.7mm
  • Width
    22.2mm